Startuje strona komitetaudytu.com.pl

1375
views

Grzegorz Surma, portal relacjeinwestorskie.org.pl: Dzień Dobry Panie Piotrze!

Piotr Rybicki, portal nadzorkorporacyjny.pl: Dzień Dobry Panie Grzegorzu! Ale co tak oficjalnie?

Oficjalnie bo i temat bardzo poważny i nie wypada mi żartować…

Temat oczywiście poważny, ale przecież nie możemy być bufoniaści!

Przyjmuję do wiadomości (uśmiech). Przejdźmy zatem do meritum – przedstaw w kilku słowach naszym Czytelnikom, czym jest komitet audytu?

Mówiąc najprościej – komitet audytu jest ciałem (grupą osób) w strukturze rady nadzorczej, którego zadaniem jest monitorowanie procesu sporządzania i badania sprawozdania finansowego spółki. Trzeba dodać – wyspecjalizowaną grupą osób.

Obydwaj interesujemy się rynkiem kapitałowym. W niektórych spółkach giełdowych takie komitety już występują. Jak to wygląda od strony formalnej? Czy tylko spółki giełdowe są zainteresowane tworzeniem i funkcjonowaniem takich komitetów?

Rzeczywiście, spółkom z rynku podstawowego komitety audytu są znane już kilkanaście lat. Już na początku XXI wieku pojawiły się one jako dobra praktyka. Natomiast stały się obowiązkowe od 2009 roku, jednakże ówczesne zapisy spowodowały, że tylko w ok ¼ spółek faktycznie funkcjonują. W 2017 roku czeka nas rewolucja w tym zakresie, ale o tym już za chwilę.

Co do drugiej części pytania – paradoksalnie widzę większą świadomość prawidłowego funkcjonowania rad nadzorczych, w tym współpracy z audytorem w firmach niepublicznych tzw. firmach rodzinnych. Tam gdzie nie jest to ustawowym przymusem, ta struktura potrafi się nawet lepiej sprawdzić. Nie są to oczywiście częste przypadki – bo i rady nadzorcze, choćby w spółkach z ograniczoną odpowiedzialności nie są popularne. Ale wierzę, że i w tym obszarze wszystko przed nami.

Rusza strona komitetaudytu.com.pl – serwis niszowy, specjalistyczny. Jaką widzisz dla niej przyszłość? Dlaczego uważasz, że jest sens prowadzić taką stronę?

Strona komitetaudytu.com.pl powstała właśnie dlatego, aby była stroną specjalistyczną i skierowaną do konkretnej grupy odbiorców. Mam świadomość, że osób zainteresowanych w Polsce tematyką funkcjonowania komitetów audytu jest może kilka tysięcy w Polsce, choć zapewne jednak mniej. Z tego powodu trudno szukać publikacji na ten temat w popularnych mediach. Strona ma zatem pełnić funkcję wymiany doświadczeń. Tutaj będę otwarty na każdą ciekawą inicjatywę ze strony odwiedzających stronę.

Moment uruchomienia strony też nie jest przypadkowy. Trwają końcowe prace nad nową ustawą o biegłych rewidentach, która zrewolucjonizuje funkcjonowanie komitetów audytu w tzw. jednostkach zainteresowania publicznego. Należy spodziewać się, że przepis wejdzie w życie jeszcze w tym półroczu.

Nie jest to kosmetyczna zmiana ustawy, ale – jak określiłem – rewolucja, wprowadza bowiem nowe zadania dla komitetu, konieczność faktycznej współpracy z audytorem, a także odpowiedzialność, w tym finansową.

Wortal Relacji Inwestorskich relacjeinwestorskie.org.pl trzyma kciuki za powodzenie Twojego projektu. Im więcej osób pracuje nad podnoszeniem wiarygodności rynku kapitałowego, tym lepiej.

Nie dziękuje (uśmiech)